6 Aylık Bebeklerde Ek Gıdalara Nasıl Başlanır?

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bebeğim Büyürken kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan 6 Aylık Bebeklerde Ek Gıdalara Nasıl Başlanır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 389 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bebeğim Büyürken
Konu Başlığı 6 Aylık Bebeklerde Ek Gıdalara Nasıl Başlanır?
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SosyalAnne

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul

6 Aylık Bebeklerde Ek Gıdalara Nasıl Başlanır?​

Anne sütüne ek olarak katı gıdanın verileceği ilk gün çok önemlidir. Bir porsiyon katı gıdanın tamamının bir anda verilmemesi gerekir. Belirlenen miktarın bir kaşık kadarı anne sütü ile karıştırılarak verilmelidir. Tanıdığı bir tat ile karşılaşan bebeğin katı gıdalara alışması böylece daha kolay olacaktır. Ayrıca katı gıdanın verilmesi sırasında teşvik edici olunması oldukça önemlidir.

Altı aylık bebeklerin yiyebilecekleri şeyler genelde yarı katı yarı sıvı forma sahiptir. Bağırsak ve mide fonksiyonlarının çok gelişmemiş olmasına ek olarak dişlerinin de olmamasından dolayı böyle bir katı gıda takviyesi yapılmaktadır. Ayrıca alınan besinlerin bebeğin ihtiyaçlarına uygun olması gerekir.

İlk katı beslemede genelde bir çay kaşığı kadar verilmelidir. Sonrasında ise yavaş yavaş artırılmalı ancak üç – dört çay kaşığını geçmemelidir. Bir yaştan itibaren ise daha katı besinler yardımıyla süreç devam ettirilmelidir. Genelde bebekler bir buçuk ile iki yaşları arasında sütten tamamen kesilmektedir. Bu sürecin sonuna kadar püre, yoğurt takviyesi sürekli olarak yapılmalıdır. Birinci yaşa kadar inek ve keçi sütü tavsiye edilmez.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Benzer konular

Üst