Bebeğim Ek Gıdayı Reddediyor, Ne Yapabilirim?

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bebeğim Büyürken kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Bebeğim Ek Gıdayı Reddediyor, Ne Yapabilirim? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 357 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bebeğim Büyürken
Konu Başlığı Bebeğim Ek Gıdayı Reddediyor, Ne Yapabilirim?
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SosyalAnne

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul

Bebeğim Ek Gıdayı Reddediyor, Ne Yapabilirim?​

En az 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci bebekler için olduğu kadar anne babalar için de yeni ve zorlu bir süreçtir. Daha öncesinde hiç denenmeyen lezzetleri bebeğe olması gerektiği gibi sunmak, hangi besinlerin daha yararlı olduğuna karar vermek bazen ebeveynleri yorsada, bu süreçte en zorlu etmen şüphesiz ki ek gıdayı reddeden bebeklerdir. Şimdiye dek yalnızca anne sütü ile beslenen 6 aylık bebek için de farklı tatlara alışmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

  • Ek gıdayı reddeden bebekler için akla ilk gelen yöntem BLW yöntemidir. Özellikle etrafı tanıma ve merak olarak en üst düzeyde olan 6 aylık bebek için kahvaltıyı BLW denilen yani bebek tarafından serbest beslenme şekli ile gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bebeğiniz yiyecekleri istediği şekilde kendisi yiyebilir, merak ettiği her yiyeceği mutlaka ağzına götürerek tadına bakabilir.
  • Bebeğin gelişim düzeyinin korunması için önemli görünen bu süreçte ebeveynlerin sabırları azalsa da en çok yapılan hatalar arasında bebek ile inatlaşmak gelmektedir. 6 aylık bebek artık sizi ve tepkilerinizi tanıdığı için göstermiş olduğunuz reaksiyonlar doğrultusunda yemekleri reddetme alışkanlığı oluşturabilir. Bu sebeple sabırlı ve anlayışlı olmak temel şarttır.
  • Aynı zamanda bebeğin ağzında farklı bir his bırakan metal kaşık yerine anne ya da babanın elleri ile yedirme seçeneği denenebilir. Hala emmekte olan bebek için parmak emmek, kaşıkla beslenmekten çok daha tanıdık bir yöntemdir. Böylece geçiş süreci hafifleyebilir.
  • 6 aylık bebek için sevdiği ürünlerin keşfedilmesi, keşfetme sürecinde her ürünün tadımlık olarak sunularak ısrara düşülmemesi, sevdiği ürünleri sık vererek damak zevkini oluşturmakta yardımcı olmak gibi yöntemler de bebeğin ek gıdayı kabul etmesinde yardımcı olabilir. Bebeğiniz er ya da geç ek gıdaya geçecektir. Endişelerinizi bir kenara bırakıp sürece odaklanmak yapılacak en doğru harekettir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Üst