Bebeğimin dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım?

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bebeğim Büyürken kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Bebeğimin dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 305 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bebeğim Büyürken
Konu Başlığı Bebeğimin dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım?
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SosyalAnne
İnstagram hesabımızı takip edin indirimleri kaçırmayın @gebelikhamilelikannelik


SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
518
Konum
İstanbul

Bebeğimin dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım?


Minik bebeklerin genellikle sancılı geçen diş çıkarma dönemleri, bebeğin olduğu kadar anne ve babanın da zorlu bir süreci yaşamasına yol açar. Kimi çocuklar için oldukça sıkıntı verici bir şekilde geçen bu süre zarfında anne baba da iştahı kaçan bebeğin karnını nasıl doyuracağını dert edinmektedir. Diş çıkarttıktan hemen sonra yavaş yavaş çocuğa diş fırçalama alışkanlığını edindirmek ise son derece önemlidir. Küçük yaşta bu alışkanlığı edinen çocuklar, ilerleyen yaşlarda da dişlerini fırçalamayı sürdürerek sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olabilirler. Dolayısıyla bu noktada ebeveynlere büyük iş düşüyor. Yapılması gereken, bebeğin dişleri çıkmaya başladıktan sonra günde iki kez bebeğin dişini, bebekle beraber fırçalamaktır. Bu işe erkenden başladığınız müddetçe çocuğunuz diş fırçalama alışkanlığını edinecektir.
Bebeğimin dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım.jpg


7 yaşına gelmeden önce dişlerini fırçalayın

Bebeğinizin ilk dişi, muhtemelen 6 aylık olduktan sonra alt çenenin ön tarafında çıkacaktır. Bu süre değişebilir, öyle ki bazı bebekler ağızlarında dişle doğdukları bile görülüyor! 2, 2-5 yaşına gelen çocukların ise yaklaşık 20 tane süt dişi ortaya çıkmış olacaktır. Her hâlükârda, bebek 7 yaşına gelene kadar ona bir şekilde diş fırçalama alışkanlığını kazandırmalı, yaşı ilerledikçe kendi kendine dişlerini fırçalamasını öğütlemelisiniz.

Bebek için diş fırçası kullanılır mı?

Sert diş fırçaları bebeğin ağzı için tahriş edici yapıda olabileceği için, hafif ve ince bezleri kullanabilirsiniz. Gazlı bez veya yumuşak tül gibi, hafif dokulu bir bezi parmağınızın etrafına sarın. Ucuna çok az diş fırçasını dökün. Ardından bebeğinizin dişi etrafında parmağınızla uygulayın. Bu yöntemi tercih etmeniz bebek için daha doğalını seçmek olacaktır.

Bebekler için özel üretilen diş fırçalarını kullanmak istiyorsanız, fırçanın başlığının çok küçük ve yumuşak olmasına özen gösterin. Diş fırçasının küçük olması sayesinde bebeğinizin ağzının içindeki tüm dişlere rahatlıkla erişebilir, narin ağız yapısına zarar vermeden dişlerini temizleyebilirsiniz. 1 ile 3 ay süren aralıklar zarfında da bebeğinizin diş fırçasını yenisiyle değiştirmeyi unutmayın. Şayet diş fırçasının telleri geriye doğru kıvrılmaya başladıysa diş fırçasının yenisini almanın vakti gelmiş demektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

Üst