Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bebeğim Büyürken kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 821 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bebeğim Büyürken
Konu Başlığı Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ezgielvin

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
522
Konum
İstanbul
Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları,Emzirmenin Bebek İçin Faydaları Nelerdir?
 Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları,Emzirmenin Bebek İçin Faydaları Nelerdir.jpg

Emzirme, bir bebeği beslemenin en doğal ve en güvenli yoludur. Emzirmenin faydaları çoktur ve bu faydalar sadece bebekle sınırlı değildir çünkü annenin bile emzirmeden yararlandığı faydalar vardır.

Emzirmenin Bebek İçin Faydaları Nelerdir?
Bir bebek için emzirmenin uzun vadeli ve kısa vadeli olmak üzere 100'den fazla faydası vardır.


Emzirmenin bilimsel faydaları:
Anne sütünün bir bebeğin bilişsel büyümesi ve beyin gelişimi üzerinde önemli bir etkisi vardır ve aşağıda birkaçından bahsediyoruz.


 • Daha yüksek IQ: Araştırmalar, mama yerine anne sütü tüketen bebeklerin daha yüksek zeka katsayısı (IQ) seviyeleri geliştirme eğiliminde olduklarını ve okul çağına geçerken IQ testlerinde daha iyi puan aldıklarını bulmuştur. Ayrıca, emzirme süresi ile IQ arasında bir korelasyon vardır. Bebeklik döneminin sonlarında ve yürümeye başlayan çocukluk döneminde anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ puanları daha yüksektir.
 • Sağlıklı beyin büyüklüğü: Bebek büyüdükçe, vücutla orantılı olarak beyin de büyür. Emzirme, bebeğin beyninin doğru hızda ve o yaşa uygun doğru büyüklükte gelişmesini sağlar.
 • Daha sağlıklı nöronlar: Yalnızca anne sütüyle beslenen bebekler beyinde daha yüksek yoğunlukta beyaz cevher dokusu sergiler. Beyaz madde, beyin parçalarının koordinasyonuna yardımcı olan daha uzun nöron hücrelerinden oluşur. Bu nedenle beyaz madde, düşünce sürecinin ve bilişsel işlevlerin kalitesinin belirlenmesinde hayati bir rol oynar. Anne sütüyle beslenen bebekler, sadece anne sütüyle beslenmeyen veya sadece mama ile beslenen bebeklere göre % 30 daha fazla beyaz maddeye sahip olabilir.
 • Prematüre bebeklerde beyin gelişimini hızlandırır: Anne sütü, prematüre bebeklerde beyin gelişimini hızlandırır, böylece herhangi bir bilişsel dönüm noktası gecikmesi ile karşılaşmamalarını sağlar. Ayrıca hayatlarının ilerleyen dönemlerinde psikiyatrik bozukluklarla karşılaşma olasılıkları daha düşüktür.

Azalan DEHB şansı: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu veya DEHB, davranış sorunlarına neden olan psikolojik bir durumdur. Durumun bir tedavisi yoktur ve hayatın geri kalanında ilaçla tedavi edilmesi gerekir. Altı ay ve sonrasına kadar sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde DEHB gelişme olasılığı daha düşüktür. Anne sütünün DEHB'ye karşı nasıl koruma sağladığı bilinmemektedir, ancak bu sütün genel bilişsel faydalarından kaynaklanıyor olabilir.


İmmünolojik faydalar:


Emzirme, bir bebeğin çeşitli patojenlere karşı bağışıklığını artırarak sayısız immünolojik avantaj sağlar.


 • Genel hastalıklara karşı koruma sağlar: Anne sütü, soğuk algınlığı gibi genel hastalıklar için olanlar da dahil olmak üzere çeşitli antikorlarla doludur. Örneğin, bir anne soğuk algınlığından muzdaripse, bağışıklığını otomatik olarak anne sütü ile aktarır. Emzirme, bakteriyel menenjit ve zatürre gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
 • Bazı ciddi viral hastalıklara karşı korur: Anne sütü, solunum sinsitiyal virüsü (RSV) ve suçiçeği-zoster gibi virüslere karşı korur, ikincisi suçiçeği ve zona hastalığına neden olur. Uzmanlar, eğer bir anne su çiçeği geçirirse, viral bağışıklığı bebeğine otomatik olarak aktarır. Tam korumayı garanti etmeyen, ancak yine de bebeğin hastalığa yakalanma şansını önemli ölçüde azaltan pasif bir bağışıklıktır.
 • Sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini uyarır: İnce bağırsaklar, bebeklerde doğumda bulunan probiyotik bakterileri içerir. Ancak bebeklerde bakteri popülasyonu düşüktür. Anne sütündeki özel şekerler ve yağlar, bu "iyi" bakterilerin çoğalmasını teşvik eder. Sağlıklı bir bağırsak bakteri popülasyonu, E. coli gibi istilacı bakterilere karşı koruma sağlar.
 • Daha az alerji ve otoimmün hastalık: Anne sütüyle beslenen bir bebek, formülle beslenen bebeklere göre daha az alerjik reaksiyon yaşayacaktır. Anne sütündeki immünoglobulinler, bebeğin bağışıklık sistemini, bir patojeni zararsız bir proteinden ayırt etmede ustalaşması için eğitir. Sonuç olarak, bebek astım gibi alerji ile ilgili durumlara daha az eğilimli hale gelir. Crohn hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıkların riski de azalır.
 • ABÖS, lösemi ve diyabet riskini azaltır: Emzirilen bebeklerin ani bebek ölümü sendromu (SIDS), lösemi gibi kanserler ve tip 1 ve tip 2 diyabet yaşama olasılığı daha düşüktür.
 • Anne sütünün iyiliğinden faydalanan sadece beyin ve bağışıklık sistemi değil, aynı zamanda vücuttur.
 • Daha düşük obezite insidansı: Anne sütüyle beslenen bebeklerin, yürümeye başlayan çocukluk döneminde ve hatta yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha az obezite vakalarına sahip olduğu kaydedildi. Aynı zamanda bebeğin sağlıklı kilosunu sadece şimdilik değil gelecekte de korumasının daha kolay olduğu anlamına gelir.
 • Zamanında büyüme ve gelişmeye yardımcı olur: Bir bebeğin normal büyüdüğünü düşünmesi için belirli gelişimsel kilometre taşlarına ulaşması gerekir. Anne sütüyle beslenen bebekler, fiziksel büyümede daha iyi koşar ve tüm misadece formülle beslenen bebeklere kıyasla zamanla lezyonlar.
 • Daha iyi diş gelişimi ve daha az diş problemi: Daha az komplikasyonla süt / süt dişlerinin daha iyi gelişimi vardır. Doğrudan göğüsten beslenme, şişe diş çürüğü olasılığını azaltır. Süt şekerlerinin de formülde bulunan şekerlerin aksine bebeğin dişlerine zarar verme olasılığı yoktur.

Bunlar, bir bebeğin anne sütünden elde edebileceği en önemli avantajlardır. Şimdi emziren bir annenin bebeğini besleyerek ne aldığını görelim.


Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?


İşte bir bebeği emzirmenin bilimsel olarak kanıtlanmış bazı faydaları.


Sağlık yararları:


Bebeğiniz anne sütünden yararlanırken siz de sağlık açısından faydalar elde edersiniz.


 • Daha hızlı doğum sonrası iyileşme: Emziren anneler, sezaryen olsa bile doğumdan sonra daha hızlı iyileşirler. Emzirmek uterusun daha hızlı tutulmasına yardımcı olur, çünkü memeyi emmek oksitosin hormonunun salınımını uyarır ve bu da rahmin daha erken orijinal boyutuna dönmesine yardımcı olur.
 • Emzirmek, hamilelik öncesi kiloya daha hızlı dönmenize yardımcı olabilir: Süt üretmek, hamilelik sırasında vücutta biriken yağlardan elde edilen ek kalorileri kullanır. Bu, yalnızca emziren annelerin hamilelik öncesi şekline ve kilosuna daha hızlı dönme eğiliminde olduğu anlamına gelir.
 • Daha düşük meme ve yumurtalık kanseri riski: Emziren kadınlarda meme ve yumurtalık kanserine yakalanma şansı daha düşüktür. Araştırmacılar, bir kadının hayatında iki yıl emzirmesi durumunda meme kanseri riskini% 50 azaltabileceğini buldu. Diğer çalışmalar, anne en az bir yıl boyunca emzirirse yumurtalık kanseri olma ihtimalinin azaldığını belirtti. Bu yardımlar ömür boyu sürer ve emzirmeyi kadın için doğal bir sağlık sigortası haline getirir.
 • Yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini düşürür: Kapsamlı araştırmalar, emzirirken hipertansiyon (yüksek tansiyon), kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabet .
 • Azaltılmış kemik hastalıkları şansı: Osteoporoz ve romatoid artrite yakalanma olasılığında bir azalma var. En az 13 ay emziren kadınlar, romatoid artrit riskini hayatlarının geri kalanında yarı yarıya azaltırlar.

Duygusal ve psikolojik faydalar:


Bebeğinizi her emzirdiğinizde sevinç yaşarsınız. Bir annenin bebeğini beslerken kazandığı duygusal ve psikolojik kazançtır.


 • Mutluluk ve memnuniyet: Bir bebek tarafından memeyi emmek oksitosin salgılar ve bu da annenin rahatlamasına ve mutlu hissetmesine yardımcı olur. Oksitosin ayrıca anne ve bebek arasında bir bağlanma ve sevgi duygusunu da teşvik eder. Diğer bir hormon ise memelerde süt üretimini ve meme ucundan akışını uyaran prolaktindir. Süt üretimini uyaran ve meme başı kanallarından salınmasına yardımcı olan prolaktin hormonu, annenin emzirirken rahatlamasına ve bebekten daha fazla keyif almasına yardımcı olabilir.
 • Bebekle güçlü bir bağ kurar: Anne ile bebek arasındaki cilt teması, bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı olur ve anne, anneliğinin gururunu yaşar. Uzmanlar, bu bağın yaşamın erken dönemlerinde gelişmesinin, annenin ergenliğe adım attığında çocuğuyla daha güçlü bağlar kurmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.
 • Daha iyi stres direnci: Emziren annelerin strese karşı direnci daha yüksek olabilir. Bir çalışma, kanlarında düşük seviyelerde stres hormonu buldu. İlginç bir şekilde, stres sadece zihinle sınırlı değildi, aynı zamanda kaslarda da düşük stres göstergeleri bulundu.
 • Daha düşük doğum sonrası depresyon riski: Doğumdan sonra emziren annelerin doğum sonrası depresyon geliştirme eğilimi daha düşüktür. Oksitosin gibi kendini iyi hissetme hormonlarının tekrar tekrar salınmasından kaynaklanıyor olabilir. Emziren anneler ayrıca, öncelikle mama besleyen annelere göre daha kaliteli bir psikolojik sağlık bildirmiştir.
 • Rahat bir ebeveyn olmanıza yardımcı olabilir: Emziren bir kadının, eşinin aktif teşvikine sahip olduğu zaman daha uzun süre emzirmeye devam etme olasılığı daha yüksektir. Daha uzun emzirme süresi bebek için daha fazla sağlık yararına eşittir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Üst