Erken Gebelikte Karın Krampları

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gebelik kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Erken Gebelikte Karın Krampları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 440 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gebelik
Konu Başlığı Erken Gebelikte Karın Krampları
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ezgielvin

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul
Erken Gebelikte Karın Krampları


Erken gebelikte karın krampları görülmesi nadir bir olay değildir. Pek çok kadın bu durumdan korkar ve düşük yapabileceğini düşünür. Normalde hamileliğin erken dönemindeki karın kramplarının nedeni bu değildir. Embriyo, rahmin iç yüzeyine gömülür. Bu, adet döneminizi geçirirken hissettiğiniz kramplara benzer krampları hissettiren şeydir. Kramplar birkaç gün sürebilir ve normal bir adet dönemi geçirirken yaşadığınız gibi acı çekebilirsiniz. Hamileliğin normal bir parçası olduğu için lütfen bu kramplardan korkmayın.


Hamileliğin erken dönemindeki karın krampları


Hamileliğin erken dönemindeki karın krampları, tüm kadınların yaşadığı normal bir durumdur. Daha ciddi bir sorun, alt karın ağrısı çekmenizdir. O zaman doktorunuza danışmanız en iyisidir. Birçok kadının sporadik karın rahatsızlığı olarak adlandırılan alt kramplardan muzdarip olması alışılmadık bir durum değildir. Bu karın krampları, normal bir dönemde hissedilen ağrılara benzer. Bu, rahminizin bebeğinizi önümüzdeki dokuz ay boyunca taşımaya hazırlandığının bir işaretidir. Başka semptomların neden olduğu ağrıları yaşıyorsanız, derhal doktorunuza başvurmanız gerekecektir.


Ektopik Gebelik


Hamileliğin erken döneminde üşüme, ateş, lekelenme ve karın krampları yaşayan kadınlar, döllenmiş bir yumurta bir kadının rahminin dışına takıldığında daha zararlı başka koşullardan muzdarip olabilirler, bu duruma Ektopik Gebelik adı verilir. Yumurta genellikle fallop tüpüne bağlanır. Normalde bu durum ilk haftalarda yakalanır ve hemen tedavi edilir. Herhangi bir nedenle fark edilmez ve tedavi edilmezse, fallop tüpü yırtılmaya neden olabileceğinden çok tehlikeli olabilir. Dış gebeliğin belirti ve semptomları arasında lekelenme, karın ağrısı ve hassasiyet yer alır. Bu belirtilere bel ağrısı, omuz ağrısı, baş dönmesi veya bayılma eşlik eder. Ektopik bir gebelikten şüpheleniyorsanız, lütfen hemen doktorunuza başvurun.


Düşük


Hamileliğin erken dönemindeki karın krampları, maalesef bazen düşük yapmak üzere olduğunuz anlamına gelebilir. Tipik olarak, bir düşük için semptomlar hafif veya ağır olabilen kanamadır, adet krampları giderek yoğunluğu artar. Bazı kadınlar sırt ağrısı da çekmektedir.


Bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, lütfen derhal doktorunuza başvurun.


Sakin olun çünkü bu, doğası gereği daha az olan başka şeyler olabileceği için, düşük yapma sürecinde olduğunuz anlamına gelmez. Bazı bayanlar böbrek taşları, safra kesesi hastalığı ve hatta pankreatit nedeniyle bel ağrısından muzdariptir. Bu hastalıklardan birinden muzdarip olduğunuzda, güçten düşürür ve bazı durumlarda ameliyatı gerektirir. Hamileliğin erken dönemlerinde karın krampları genellikle hamile olan hemen hemen tüm kadınlarda görülür, bu nedenle lütfen paniğe kapılmayın. Hekimlerinizle iletişime geçmek her zaman en iyisidir.


Hamileliğin erken döneminde karın krampları yaşayan kadınlar, rahim gerilmesinden, gazdan ve hatta kabızlıktan kaynaklandığını fark ediyor. Karnınızın bir veya her iki tarafında kısa bıçaklanma ve keskin ağrılarla sonuçlanabilecek yuvarlak bağ ağrısından muzdarip olabileceğiniz doğrudur. Bu ağrı, pozisyonunuzu değiştirerek veya sadece rahatlayarak çok hızlı bir şekilde giderilebilir.


Hamileliğinizin erken döneminde karın krampları hissettiğinizde, yapmanız gereken en iyi şey yere yatmak, ayaklarınızı yukarı kaldırmak ve gevşemektir. Normal karın ağrısına en basit şeyler bile neden olabilir. Örneğin;


* Sindirim sürecinizi yavaşlatan hormonların neden olduğu gaz ağrıları ve şişkinlik.


* Büyüyen rahminizin baskısı.


* Kabızlık * Herhangi bir müshil türü kullanmadan önce bir doktora başvurun.


* Yediğiniz, sizinle veya bebeğinizle aynı fikirde olmayan bir şeyin neden olduğu mide ekşimesi.


Pek çok kadında erken hamilelik sırasında karın krampları görülür, bu normaldir çünkü embriyo rahmin iç yüzeyine gömülür. Gebeliğin son haftalarında yaşanan kramplar, doğum eyleminin neredeyse başlamaya hazır olduğunun bir işaretidir. Doğumunuzun başlangıcında, doğası gereği şiddetli ve yaklaşık beş ila on dakika arayla çok güçlü kramplarınız olacaktır. Bu, doktorunuza başvurma ve doğum için hemen hastaneye gitme zamanıdır. Hamileliğinizin erken döneminde bu kramplar hafif ila şiddetli olabilir, bu nedenle doktorunuza danışmak ve bunun hamileliğinizin doğal bir parçası olduğundan ve endişelenecek bir şey olmadığından emin olmak size kalmıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Benzer konular

Üst