Gebelik Hamilelik Öncesi Yapılması Gereken Testler

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gebelik kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Gebelik Hamilelik Öncesi Yapılması Gereken Testler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 936 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gebelik
Konu Başlığı Gebelik Hamilelik Öncesi Yapılması Gereken Testler
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SosyalAnne

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul
Biliyoruz ki çoğumuz bende dahil gebelik öncesi herhangi bir test yaptırmıyoruz. Bu testler gebelik öncesinde karşılaşılabilecek olan problemlere karşı önlem amaçlı. En çok ise ten uyuşmazlığı ,akraba evlilikleri gibi çiftlerin yaptırmasını önemli buluyoruz.
Temennimiz Rabbim herkese saglıklı sıhhatlı hayırlısı ile kucagınıza almayı nasip edecek gebelikler yaşatsın.

Şimdi gelelim konumuza gebe kalmadan önce yapılması gereken bir dizi testler bulunmaktadır.
Ancak gebeliklerin yaklaşık yarısı planlı olmadığı için ilk muayenede yapılması gereken testler.
_40.png

Tam Kan Sayımı​

Kandaki birçok parametre değerlendirilir. Hemoglobin seviyesi kansızlık olup olmadığını, trombosit kanın pıhtılaşma durumunu, lökosit enfeksiyon varlığının değerlendirilmesine yardımcı olur.

Enfeksiyon Tarama Testleri​

Toksoplazma, kızamıkçık (rubella), sifiliz, hepatit , CMV ve HIV (aids) için tarama yapılır. Bu enfeksiyonlar gebelikte geçirildiğinde bebekte sakatlık oluşturur. Toksoplazma, rubella ve CMV için Ig M ve Ig G antikorlarına, sifiliz için VDRL ye bakarak daha önceden annenin bu enfeksiyonları geçirip geçirmediği araştırılır.

Hepatit ve HIV testleri gebeliğin sonunda da bakılarak aktif enfeksiyon varlığında bebeğe doğum sonrası tedavi planlanır.

Biyokimyasal Testler​

Kan şekeri, karaciğer fonksiyonları ve böbrek fonksiyonları incelenir.

Tiroit Fonksiyon Testleri​

Tiroit hormon seviyelerindeki anormalliklerin tespiti yapılarak gerekli olursa hormon desteği yapılır.

Tam İdrar Tahlili​

Çok kolay yapılmasına rağmen birçok konuda bilgi sahibi olmamıza yardımcı olur. Gebeliğin başından itibaren düzenli olarak her ay yapılması gerekir.

İdrarda taş ve kum tespit edilebilir. Bilirubin, protein, glukoz ve eritrosit (kan hücresi) artışı böbreklerde sorun varlığını gösterir.

Nitrit, lökosit esteraz ve bakteri varlığı enfeksiyon belirtisi olup tedavi planlanmasına yardımcı olur.

İdrardaki keton seviyesi açlığı gösterir. Bulantı, kusma veya başka bir nedenle yeterli besin alınamazsa keton yükselir.

İleriki haftalarda preeklampsi ve eklampside idrarda protein artar.

İdrarın yoğunluğuna bakarak gebenin yeterli sıvı alıp almadığı takip edilir.

İdrar Kültürü​

Gebede şikayet olduğunda ve tam idrar tahlilinde enfeksiyon bulgusu olduğunda yapılır. Bakteri tespit edildiğinde antibiyotik duyarlılık testi sonucuna göre tedavi planlanır. Gebelikte bulgu vermeden idrar yolları enfeksiyonu olabilir (asemptomatik bakteriüri). Bu yüzden her trimestrde idrar kültürü yaptırmak gerekir.

Kan Grubu:​

Kan grubunu bilmeyen gebelerde veya şüpheli durumlarda yapılmalı. Kan uyuşmazlığı olduğu durumda İndirek Coombs testi de istenerek uyuşmazlığın takibi yapılır.

Smear:​

Yakın tarihte veya hiç smear testi yaptırmamış gebelerin smear testi alınır. Rahim ağzında enfeksiyon yada anormal hücre varlığı değerlendirilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Benzer konular

Üst