Gebelikte Neler Yasak?

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gebelik kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Gebelikte Neler Yasak? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 415 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gebelik
Konu Başlığı Gebelikte Neler Yasak?
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Asmin❤Asaf

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul
Hamilelikte 17 Yasak
Hamilelik süreci, kendinize her zamankinden daha çok özen göstermeniz gereken bir dönemdir. Zira, birçok tehlike hamileliliğinizi ve dolayısıyla bebeğinizi riske edebilir. Söz konusu doğacak bebeğiniz olunca bu tehlikelere karşı gardınızı almalısınız. Örnek mi? Beslenmeden, sigara ve ilaç kullanımına; temizlik ürünlerinden teknoloji ürünlerine kadar birçok dış etkene dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki, bebeğinizin sağlıklı gelişimi bu konudaki bilinç düzeyinize bağlı...


Anne adaylarını mutlulukla sonlanacağı ümit edilen uzun bir süreç bekler: 9 ay 10 gün... Bu süreçte, anne adaylarının daha dikkatli ve özenli olması gerekirken, bazı şeylerden de uzak durması şarttır. Çünkü hamilelikte karşılaşılacak olası tehlikeler, bebeğin sağlıklı gelişimini etkiler. Bu tehlikeler beslenmeden, sigara ve ilaç kullanımına; maruz kalınan kimyasallardan, kullanılan teknoloji cihazlarına kadar uzanır.


İlk olarak hangi yiyeceklerden uzak durmanız konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca bu dönemde kesinlikle sigara ve içki kullanmamalısınız. Saçlarınızın dip boyaya ihtiyacı mı var? Artık bir süre böyle idare edeceksiniz. Peki, evin temizliği ne olacak? diye düşünebilirsiniz. Varsın pırıl pırıl olmasın. Nasılsa biraz görmezden gelmenin hiç kimseye zararı olmaz.


Hayatımızın vazgeçilmezleri olan teknoloji cihazları da hamilelikte uzak durulması gereken cinsten... İlk akla gelenlerse, bilgisayar ve cep telefonları... Gündelik hayatımızda içli dışlı olduğumuz bu cihazlar, acaba hamilelikte zarar veriyor mu? Peki ya, diğer yasaklar neler? Bunun için yazımızı okumanızı öneririz. İşte hamilelikte uzak durulması gerekenler...


1-Pastörize olmamış besinler
Bu dönemde bazı gıdalardan uzak durmakta fayda var. Özellikle küflü ve pastorize edilmemiş peynirlerden uzak durmalısınız. Pastorize edilmemiş yumuşak peynirlerde listeria adlı tehlikeli bir bakteri bulunuyor. Bu bakteri, düşük, erken doğum ve doğum kusurlarına yol açıyor.

2-Çiğ etler
Diğer bir yasaklı besin de az pişmiş ya da çiğ et. İçerdiği zararlı bakteriler toksoplazma denen bir rahatsızlığa sebep oluyor. Rahatsızlıkla aynı adı taşıyan parazit ile hamileliğin ilk döneminde enfekte olan bebekler, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Diğer yandan bu parazit, bebeğin beyninde bazı hasarlara yol açabiliyor; düşüklere neden olabiliyor.

3-Deniz ürünleri
Ayrıca bu dönemde midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünlerini tüketmemek gerekiyor. Çünkü çiğ deniz ürünleri, zehirlenmeye sebep olabiliyor. Yine tavuk eti de zehirlenme riski taşıdığından dışarıda yememeniz öneriliyor.

4-Yumurta
Bazı besinleri de belli kurallar çerçevesinde tüketmelisiniz. Örneğin yumurtanın iyi pişmiş olmasına dikkat edin. Aksi halde, çiğ ve az pişmiş yumurta, şiddetli besin zehirlenmesine neden olan salmonella'nın kaynağı olabilir. Salmonella, genelde ishal, bulantı, kusma ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir ve besin zehirlemelerine yol açabilir.

5-Kafeinli içecekler
Diğer yandan çay, kahve ve kafeinli içecekleri fazla olmamak kaydıyla tüketmelisiniz. Çünkü yüksek seviyelerde kafein, erken doğum ve düşüğe neden olabiliyor. Çaysa, vücudun demir emilimini azaltıyor. Bu da kansızlığa yol açıyor.

6-Diyet ürünleri
Ayrıca bu dönemde kilo alma kaygısı tüm kadınların ortak derdi! Ancak bu uğurda diyet ürünleri ve tatlandırıcılar kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu ürünler, bebeğinize zarar veren çeşitli katkı maddeleri içeriyor.

7-Sigara
Sigara ve içki yasakların en başta gelenleri... Sigara, en başta bebeğin doğum kilosunun düşük olmasına yol açıyor ve günde dört taneden fazla içilen sigara, bebekte sakatlıklara neden oluyor. Ayrıca mümkün olduğu kadar sigara içilen ortamda bulunmamalı. Çünkü soluduğunuz hava, doğrudan bebeğinizi etkiliyor.

8-İçki
İçki ise, bebekte anomaliye yol açıyor. Ancak haftada iki gün birer kadeh kırmızı şarap içilebilir. Çünkü sadece onun kan yapıcı ve hücre yenileyici özelliği bulunuyor.

9-Saç boyası
Saç boyası kesinlikle uzak durulacak kimyasalların başında geliyor. Çünkü içindeki malzemeler saç derisinden bebeğe geçiyor. Saç boyasında kullanılan oreal adlı maddenin solunması bile zarar verebiliyor.

10-Kozmetik ürünler
Bu dönemde normal saç şampuanınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Selülit kremleri, gözaltı ve vücut kremleri gibi kozmetik malzemeyi, doğala yakın maddelerden üretilenlerden seçmelisiniz. Bunun için bitkisel bazlı ürünleri kullanabilirsiniz. Güneşe çıktığınızda koruyucu krem sürmenizde yarar var.

11-Epilasyon
Hamilelikte artan hormonlar yüzünden vücudun her bölgesinde tüylenme artışı oluyor. Bu da lazerle epilasyona gereksinimi artırıyor. Fakat ilk üç ay epilasyon bebek için sakıncalı. Dördüncü aydan itibaren ise, karın civarı hariç diğer bölgelere epilasyon uygulanabiliyor.

12-Temizlik malzemeleri
Temizlik malzemeleri de yasaklar listesindeki yerini alıyor. Koku veren temizlik malzemelerinden uzak durmalısınız. Özellikle çamaşır suyu, tuz ruhu, klorak gibi maddeler içerdiği kimyasallar nedeniyle çok tehlikeli. Hiç kullanmamak en doğru yaklaşım, ancak zorunluluk halinde fazla solumaktan ve elinizle temasından kaçının. Ayrıca leke çıkarıcı sprey ve benzeri ürünlerden uzak durmalısınız.

13-İlaç
Gündelik hayatımızda kullanmak durumunda olduğumuz kimi maddeler de, hamilelikte risk taşıyor. Bunun en basit örneği, ilaç. Doktora danışmadan asla ilaç kullanmayın. Başınız ağrıdığında hemen ilaca sarılmayın; çünkü aspirin bile zararlı, düşük riskine yol açabiliyor.

Teknoloji cihazlarına dikkat!
Gündelik hayatımıza yadsınamayacak kolaylıklar getiren teknolojinin diğer bir yüzü de insan sağlığını ne kadar etkiledikleri. Çoğu zaman aldırmadığımız bu durum, hamilelik döneminde değişiveriyor. Anne adayı önceden kullandığı modern alışkanlıkların bebeğine etkileri konusunda endişeye kapılabiliyor. Bu konuda öncelikle akla gelenler bilgisayarlar ve cep telefonları. Yine binalara girişte, havaalanı giriş- çıkışlarında yer alan güvenlik sistemleri, evlerde yaygın olarak kullanılan mikro- dalga fırınlar ve diğer bazı teknoloji harikalarının muhtemel zararları konusunda herhangi bir kanıt olmasa da şüpheler bulunuyor.

14- Bilgisayar
Bilgisayar başında çalışıyorsanız, koruyucu ekran kullanmalısınız. Çünkü yaydığı zararlı ışınlar, bebekte anomali yaratabiliyor. Ayrıca ekrandan bir kol boyu yani yaklaşık 50 santimetre kadar mesafe bırakarak çalışmalısınız.
Bilgisayar ile çalışırken fizyolojik ve psikolojik etkilerine karşın, çalışma saatlerine dikkat etmeli ve sık molalar vermelisiniz. Bunun için 2 saatte bir 15 dakika ara vermek yeterli. Molalar esnasında ayağa kalkıp biraz dolaşabilirsiniz ya da küçük egzersizler yapabilirsiniz. Bu amaçla yapılan baş ve boyun hareketleri ile omuzlar ve ayakları çevirmek dolaşımı hızlandırıyor.

15- Cep telefonları
Cep telefonları ise, radyasyon yaydığı kanıtlanmasa da dikkat edilmeli. Herhangi bir olası zarara karşı bazı kurallara uymanız gerekiyor. Bu kuralların en önemlileri arasında cep telefonuyla gereksiz yere uzun konuşmamak, cep telefonunu kalbin üzerinde bulundurmamak ve gebelik döneminde telefonu karın bölgesinden uzak bir yerde bulundurmak şart.

16- Mikrodalga fırınlar
Mikrodalga fırınlar da gebelikte mümkün olduğunca uzak durulması gerekenlerden. Bugüne kadar gebelik durumunda kullanıldığında bebeğe zarar verebileceğine dair bir bulguya rastlanmış olmasa da, güvenli bir şekilde kullanılması için bazı kriterlere dikkat etmeli. Kullanım kılavuzundaki önerilere tümüyle uygulamalı. Fırını çalıştırmadan önce kapağın kapalı olduğunu kontrol edin. Boşken çalıştırmayın. İçini sık sık temizleyin. Fırın çalışırken yüzünüzü fırın kapağına yaklaştırmayın. Tamirini de yetkili kişiler tarafından yaptırın.

17- Güvenlik cihazları
Gelelim güvenlik kontrollerine... İnsanların yoğun olarak girip çıktığı kapalı alanlarda kullanılan metal dedektörleri (el cihazları veya kapı şeklinde olanlar) ve çanta arama cihazları (X.ray) yaygın olarak kullanılıyor. Anne adayları bu durumda güvenlik görevlisine gebe olduklarını belirtebilir ve klasik üst arama yöntemleriyle aranmayı talep edebilirler. Çoğu güvenlik kontrol noktasında bu amaca yönelik olarak bayan görevliler de bulunduruluyor.

Bunlar da
İlk üç ay küvete girmeden duş alarak yıkanın.
İlk üç ay uzun seyahatlere çıkmayın.
Hamam ve saunaya gitmeyin.
Solaryuma girmeyin.

Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.Vajinal mantara karşı sentetik yerine pamuklu iç çamaşırı giyin.

Elektrikli battaniye kullanmayın.

Kurşun gibi metallere kesinlikle dokunmayın.

Böcek ve fare ilaçlarından uzak durun.


Anne Bebek Dergisi
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Benzer konular

Üst