Hamilelikte C Vitaminin Önemi

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gebelik kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Hamilelikte C Vitaminin Önemi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 374 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gebelik
Konu Başlığı Hamilelikte C Vitaminin Önemi
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ezgielvin

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul
Hamilelikte C Vitaminin Önemi


Vitaminler ırk, cinsiyet, fiziksel durum, yaş veya yaşam evresinden bağımsız olarak tüm bireyler için gereklidir, ancak hamilelik söz konusu olduğunda, C Vitamini (Askorbik Asit) kadınların sağlık durumlarında önemli bir rol oynar. Bu vitamin, gebelikten doğuma kadar komplikasyonları önlemek için ilaç alımının genellikle kontrol edildiği veya bastırıldığı gebelikte özellikle gereklidir.


C vitamini, sağlıklı ciltler için gerekli bir antioksidandır, aynı zamanda doku onarımı, kemik ve yara iyileşmesi, sağlıklı dişleri teşvik etmek ve kan damarlarına güç vermek için de gereklidir. Ayrıca enfeksiyonla savaşmada yararlı bir yardımcıdır ve mineral emiliminde, özellikle demirde yardımcı olur. Ayrıca yaygın olarak soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisinde kullanılır.
Hamilelikte C Vitaminin Önemi.jpg


Antibiyotikler herkeste yan etkilere neden olabilir, ancak hamile kadınlarda bu tür reaksiyonlar gelişmekte olan bebeğe zarar verecek doğum kusurlarına neden olabilir. Araştırma, hamilelik sırasında C vitamininin güvenliğini ve etkililiğini, vücudun azaltılmış direncinden ve dolayısıyla bir enfeksiyonu tetikleme riskinden kaçınarak belirledi.


C vitamini vücutta çeşitli roller üstlendiğinden, hem sizin hem de bebeğinizin bu vitamini günlük olarak alması gerekir. Aslında, gebe kalmanın erken planlama aşamasında C vitamini almaya başlamalısınız. C Vitamini bebeğinizin hücre büyümesine, güçlü kemikler ve dişler oluşturmasına yardımcı olur.


Beslenmeniz hamilelik sırasında size en az 85 mg C vitamini sağlamalıdır, ancak bazı doktorlar sağlıklı bir kadına ilk üç aylık dönemde 4.000 miligram, ikinci üç aylık dönemde 6.000 mg ve günde 10.000 ila 15.000 mg dozlarda reçete yazabilir.


Eczanelerdeki C Vitamini dozları suda çözünür ve diğerlerinden daha güvenlidir; hamile kadınlar da dahil olmak üzere tüm bireylerde sanal komplikasyonlar veya yan etkiler olmaksızın kullanılabilir olduğu kanıtlanmıştır, ancak her zaman doktor tavsiyesi ile önerilir. Emziren kadınlar için reçetesiz ortalama doz 120 mg'dır.


C vitamini, öğünlerinizde doğal olarak yiyeceklerde bulunur. Bu vitaminin en iyi bulunduğu şeyler turunçgillerdir, ancak aynı zamanda domates, domates suyu, patates, ıspanak, brokoli, lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası da mükemmel C vitamini kaynaklarıdır.


Reçetesiz olarak, doğal ilaçlar ve besin takviyelerinden C Vitamini almak mümkün olsa da, üçüncü trimesterde fetüste ve yenidoğanda, temelde formülasyonlarındaki diğer bileşenlere bağlı olarak, olası karaciğer problemlerine dair doğrulanmış bir kanıt yoktur.


Beslenmenizdeki değişiklikler, C vitamini gereksinimlerinizi gıdalardan karşılayabilir ama karşılayamama durumlarında ise mutlaka doktorunuza danışmalı ve size vitamin takviyesi yapması için onu uyarmalısınız.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Benzer konular

Üst