Hamilelikte Egzersiz Yapın

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gebelik kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Hamilelikte Egzersiz Yapın başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 409 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gebelik
Konu Başlığı Hamilelikte Egzersiz Yapın
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ezgielvin

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul
Hamilelikte Egzersiz Yapın

Hamile kadınlar için ilaç reçetesi vermek karmaşık bir süreçtir.

Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar, anne ve bebek üzerinde herhangi bir zararlı yan etki oluşturmadan hangi ilacın en iyi şekilde tedavi edileceğine karar vermeden önce, hastanın yaşını, genel sağlığını, doğumdan önceki ay sayısını, ilaçlara toleransı vb. hamile hastanın alabileceği diğer ilaçları kontrol eder.

Hamile kadınlara egzersiz reçetesi vermek de aynı derecede bilimsel ve kesin olmalıdır. Bir egzersiz "dozunun" tipi, yoğunluğu, sıklığı ve süresi kritiktir. Bir kişinin sağlıklı, güçlü çalışması bir başkası için tehlikeli olabilir. Bu tehlikeler, hamile kadınlarda daha büyük olabilir çünkü anne adayları için ciddi yan etkilere sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Bununla birlikte, egzersiz normal, ortalama bir aralıkta yapılacak ve yürütülecekse, egzersizin gebeliğin genel durumu ve özellikle doğum veya doğum üzerinde bir etkisi olmayacaktır.
hamilelikte-egzersiz.jpg

Gebelik

Bir anneye hamileliği sırasında kaliteli doğum öncesi bakım verilmelidir. Sağlıklı bir bebeğin normal doğumuna hazırlanmalıdır. Ne pahasına olursa olsun komplikasyonlar önlenmelidir.

Bütün bunlar, hamile bir kadının ağır işler yapmaya mecbur bırakılmayacak, aynı zamanda yatakta kalmamasına ve bebeğini doğurana kadar hareketsiz kalmasına neden olacak şekilde bakılması gerektiği gerçeğine indirgenmiştir.

Sonuç olarak, hamile bir kadının durumu, rahmindeki bebeğin büyümesine ve gelişmesine bağlı olarak değişir. Bu nedenle, ziyareti sırasında doktoru tarafından uygun sağlık rehberliğinin sağlanması gereklidir.

Dahası, sadece kendisi için değil, en önemlisi de bebek için sağlığı iyileştirmek için hamile kadının hayatını aktif tutmak önemlidir.

Kan basıncı, kilo ve sağlık durumu gibi fiziksel koşullar genellikle hamile kadının doktorunu ziyareti sırasında izlenir. Bu nedenle, bu yönleri iyi durumda tutmak için egzersizin bir numaralı faktör olabileceğini belirtmek önemlidir.

Sağlık uzmanlarının iddia ettiği gibi, hamile bir kadın kendini doğuma hazırlamak için yeterli fiziksel ve duygusal bilgiye ihtiyaç duyar. Kendini ve bebeği sağlıklı tutmak için pratik sağlık mesajlarına ihtiyacı var.

Bu nedenle, ılımlı, normal egzersiz yapmak için neden biraz çaba sarf etmeleri gerektiğinin henüz farkında olmayan anneler veya anne adayları için, hamile kadınların nedenini anlayabilmeniz için işte faydalarından bazılarının bir listesi. düzenli egzersiz yapmak zorunda:

1. Yorgunluğa karşı meydan okuma

Kas yoruldukça daha az güç üretir. Merdivenleri tırmanmak veya kar küremek gibi bir görevi yerine getirmek için, yorgun kasları desteklemek için daha fazla kas birimi devreye sokulmalıdır.

Yorgun hem daha az etkilidir. Bu nedenle, her gün sürekli artan kilo nedeniyle bu hamile kadın üzerinde daha fazla yük oluşturacaktır. Bu nedenle yorgun kaslar genellikle bacak kramplarına veya kas ağrılarına neden olur.

Her hamile kadının bilmesi gereken şey, egzersizin kasların durumunu ve yorulmadan daha uzun süre çalışma yeteneklerini iyileştirdiğidir.

2. Sırt ağrılarını azaltın

Oturduğunuzda veya ayakta durduğunuzda bile, bazı kaslar çalışır ve bu kadar kolay duruşlar, bazı kasları zorlayabilir ve yorgunluğa neden olabilir. Örneğin bel kasları, hamile bir kadın birkaç saat hareketsiz durduğunda dik durma çabasıyla yorulabilir ve yıpranabilir.

Hamile bir kadın egzersizle duruşunu geliştirerek bu hatayı düzeltebilir.

3. Oksijen miktarını artırın

Çalışma ve egzersiz, vücut tarafından karmaşık karbonhidratlardan ve depolanmış kaslardan ve karaciğerden üretilen bir madde olan glikojene dayanır. Kaslarda glikojen arzı, aktivite süresini belirler ve sınırlar. Egzersiz, kaslardaki glikojeni tüketir ve yorgunluğa neden olur.

Bununla birlikte, glikojen yorucu aktivite ile tükendiğinde, sanki vücut daha büyük bir yakıt kaynağına koyma ihtiyacını fark etmiş gibi, eskisinden daha büyük miktarlarda değiştirilir.

Bu nedenle, glikojeni, hamile kadınların normal doğum sırasında bir miktar üfleme eylemi için parmağını kıpırdatmak, bir kası bükmek veya akciğerleri ve kalbi çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu enerjiye dönüştürmek için oksidasyon gereklidir.

Bunlar, egzersizin hamile kadınlara sağlayabileceği pek çok faydadan sadece birkaçıdır. Ayrıca, orta düzeyde egzersizler yapan hamile bir kadın için hiçbir şey tamamen yanlış değildir. Unutulmaması gereken tek önemli şey, hamile olsun ya da olmasın, bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmanızın en iyisidir. Dedikleri gibi, doktorlar en iyisini bilir!
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Benzer konular

Üst