7 Aylık Bebek Beslenmesinde BLW Yöntemi

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bebeğim Büyürken kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan 7 Aylık Bebek Beslenmesinde BLW Yöntemi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 452 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bebeğim Büyürken
Konu Başlığı 7 Aylık Bebek Beslenmesinde BLW Yöntemi
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SosyalAnne

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul

7 Aylık Bebek Beslenmesinde BLW Yöntemi​

İlk altı ayın sonrasında gelişimlerinde ciddi bir aşama kaydeden bebeklerimiz 7. Aydan itibaren belli yetileri kazanmaya başlarlar. Ek gıdaya geçildiği bu dönemde 7 aylık bebekler için son dönemlerde özellikle yaygın olan BLW yöntemi kullanılmaktadır. BLW; Baby Led Weaning kelimelerinin kısaltımıdır ve bebeğin özgür iradesinin bulunduğu kabul eden bir davranış biçimidir. Bu yöntem ile birlikte, ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğin kendi kendisini beslemesi amaç edinir. Bebeğiniz yemek yemek istediğinde sizin de desteğiniz ile bebeğiniz kendisini doyurabilir.

Özellikle 7 aylık bebekler ve sonrası için kullanılan BLW yöntemi; bebeğinizin yemek yemeyi oyun haline getirmesini ve yiyecekleri tanımasını sağlar. Yiyeceklerin tadını ve görüntüsünü zihninde yerleştirir ve güvenli bir şekilde yemeği öğrenir. Kendi kendisine de bir şeyler başarabileceğini keşfeden bebekler, BLW sayesinde boyut – şekil -tad – yapı ve duyu gibi çoğu kavramayı besinler sayesinde öğrenebilir. Uzun vadede size fayda sağlayacak olan yöntemin bir de dez avantajı vardır.

7 aylık bebeğinizin gelişimi için sayısız faydası olan BLW yönteminin tek dezavantajı dağınıklıktır. Zira bebeğiniz yiyeceği mıncıklayacak, ağzına götürecek, düşürecek, tekrar ağzına alacak, kemirmeye çalışacak, yüzüne sürecek ve daha aklınıza gelmeyen bir dolu davranışı sergileyecektir. Bebeğinizin gelişimi için bir süre göz ardı etmeniz gereken bu davranış biçimi, bebeğinize kendi kendine de yemek yiyebileceğini öğreterek, el becerilerini geliştirecektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Benzer konular Forum Tarih
Elif Türkmen Tanışma 35 1K
SosyalAnne Bebeğim Büyürken 0 497

Benzer konular

Üst