Hamilelikte Yürüme ve Faydaları

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gebelik kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Hamilelikte Yürüme ve Faydaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 454 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gebelik
Konu Başlığı Hamilelikte Yürüme ve Faydaları
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ezgielvin

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul
Hamilelikte Yürüme ve Faydaları

Hepimiz pratik yapmasak da egzersiz, hayatımızın önemli bir parçası olmalıdır. Sağlığımız açısından yapmamız gerekse de maalesef ki insanların bir çoğu pratiklere ve egzersizlere gerekli önemi vermemektedir. Ancak hamilelik sırasında sağlık için egzersiz yapmak gereklidir. Hamile kadınlar fitness programlarını durdurmamalıdır; sadece hamile oldukları için programlarını ona göre bir programla değiştirmeli ve doktordan bunun onayını almaları gerekmektedir.

Daha önce hiç düzenli egzersiz yapmayan kadınlar bu aşamada egzersiz yapmaya başlamalıdır. Hamilelik sırasında egzersizin önemi açık olsa da, araştırmalar yürüyüşün hamilelik sırasında en kolay ve en güvenli rutinlerden biri olduğunu ve doğuma hazırlanmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, yürümeyi hamilelik boyunca en güvenli aktivite olarak kabul eder ve hamilelikte yürüme aynı zamanda mükemmel bir kardiyovasküler egzersizdir. Bununla birlikte, doktorunuza programınızı kontrol ettirdiğinizden emin olun, çünkü hamilelik sırasında hormonal değişiklikler eklemleri gevşetebilir ve yaralanmalara daha duyarlı hale gelmesine neden olabilir.

Çoğu hamile kadın için en uygun egzersiz programı, ısınmak, esnemek ve soğumak için haftada en az 3 kez 5 veya 10 dakikalık 3 periyotta yavaş yürümektir. Hamilelikten önce egzersiz yapmış iyi eğitimli bir kadın ilk üç aylık dönemde koşabilir, ancak bu günde iki kmden fazla olamaz. Koşmadan egzersizlerine başlamadan önce doktorunuza kesinlikle danışınız. Doktorunuza danışmadan koşma egzersizlerine başlamayınız.

İlk üç aylık dönemde yürüme alışkanlıklarındaki değişiklikler minimum düzeydedir; Sadece ayaklarınızın ihtiyaç duyduğu desteği rahat ayakkabılarla ayağınıza verin ve güneş şapkası takmadan ve güneş kremi sürüp cildinizi korumadan asla dışarı çıkmayın. Yaz aylarında, yürürken serinlemek için yanınızda bir sprey şişesi su taşıyın.

Hamileliğinizin 9 ayı boyunca, yürürken su kaybını önlemek için su önemlidir, bu nedenle her zaman yanınızda bir şişe içme suyu taşıyın. Dehidrasyon kasılmalara neden olabilir ve vücut ısınızı sizin ve gelişmekte olan bebeğiniz için tehlikeli olabilecek seviyelere yükseltir. İklim koşullarına bağlı olarak, spor salonunda veya evde yürüyüşe çıkmayı seçebilirsiniz.

İkinci trimesterde dehidrasyondan kaçınmak ve cildinizi güneş ışığından korumak için destekleyici ayakkabılar giymeye devam edin, ancak bu aşamada yürüyüşünüz daha düzensizdir, duruşunuzda değişikliklere neden olur ve dikkat etmezseniz sırtınızı zorlar. Üçüncü üç aylık dönem yaklaştıkça yürüyüş daha zordur, ancak yapabildiğiniz kadar rutininizi korumaya çalışmalısınız.

Hamileliğin son aşamasında, dengenizi bozan engebeli arazilerden ve yürüyüş parkurlarından kaçınmaya özellikle dikkat edin. Doğum tarihinize yaklaştığınızda, kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacak ve evinizden çıkmanızı gerektirmeyen bir yolda yürüyebilirsiniz. Ev içinde yapacağınız egzersizler bile sizlere çok şey katar.

Etrafınızda yürümeyi isteyen bir arkadaş sizi düzenli yürüyüş yapmaya motive edebilir, ancak asla nefes darlığı veya bitkinlik noktasına kadar yürümeyin. Yürümek baş dönmesine, bayılmaya, bulanık görmenize, kasılmalara veya vajinal kanamaya neden oluyorsa derhal doktorunuzu arayın.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Benzer konular

Üst