Varis Nedenleri ve Tedavisi

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hastalıklar kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Varis Nedenleri ve Tedavisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 298 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hastalıklar
Konu Başlığı Varis Nedenleri ve Tedavisi
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SosyalAnne

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
507
Konum
İstanbul
Çeşitli nedenlerle toplar damarların büyümesi ve şişmesine varis denir. Genellikle kadınlarda olmakla beraber erkeklerde de görülebilir.

Kalbin vücuda pompaladığı kanı geri taşıyan toplar damarlardaki, kanın tek yönde gitmesini sağlayan kapaklar görevini yerine getiremediği durumlarda damarda kan birikmesi oluşur ve bu da varis olarak adlandırılır.
varis-nedir-150x150.jpg


Peki varisin nedenleri ve tedavisi hakkında kısa kısa bilgileri okumaya ne dersiniz?

Varis Nedenleri: Varise sebep olan en önemli iki neden damar tıkanıklıkları ve yüksek basınçtır. Bu iki sebebi doğuran etmenler ise; ayakta fazla kalmak, obezite, kan damarlarında bulunan kapakların düzensiz çalışması, genetik yatkınlık, jartiyer, korse ve benzeri dar ve sağlıksız giysiler ile son olarak hamilelik varisin başlıca nedenleri gösterilebilir.

Varis Belirtileri: Deri yüzeyinde olan ve gözle görülebilen damarlar eğri büğrü bir şekil alıp şişmeye başlar. Deri yüzeyi gerçek rengini kaybeder. Ayakta kalma süresi ilerledikçe ayak bileklerinde şişlikler görülür. Banyodan sonra, adet döneminde ve sıcak havalarda bacaklarda ağrı, karıncalanma hissedilir.

Varis Tedavisi: Tedavi amaçlı olarak; varisin etkisiyle damarlarda biriken kanın enjektörle alınması ve deriye sülük yapıştırarak pis kanın çekilmesi gibi yöntemler kullanılabilir.


Buna ek olarak kullanılan varis çorabı ise varisi tedavi etmese dahi varis oluşumunu azaltmak için kullanılan başlıca yöntemlerden birisidir. Varis tedavisi mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır.

Bitkisel varis tedavisi için yemeklere kattığınız soğanı kabuklarıyla pişirmeniz tavsiye edilir.

Varise iyi gelen bitkileri ve yiyecekleri saymak gerekirse; limon kabuğu, menekşe ve at kestanesi gibi bitkiler önerilir. Bu bitkiler kılcal damarların esnekliği arttırması ve kan dolaşımını desteklemesi gibi sebeplerle varise karşı faydalı olabilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Benzer konular Forum Tarih
M Doğuma Hazırlık 6 282
N Gebelikle ilgili Sorum Var 12 749

Benzer konular

Üst