Çalışan Annelere Kreş Parası Nasıl Alınır?

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bebeğim Büyürken kategorisinde SosyalAnne tarafından oluşturulan Çalışan Annelere Kreş Parası Nasıl Alınır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 597 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bebeğim Büyürken
Konu Başlığı Çalışan Annelere Kreş Parası Nasıl Alınır?
Konbuyu başlatan SosyalAnne
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan SosyalAnne

SosyalAnne

2 Erkek 1 Kız
Test
rank
Katılım
2 Ocak 2021
Mesajlar
524
Konum
İstanbul
Çalışan Annelere Kreş Parası Nasıl Alınır, SGK kreş yardımı başvuru, Kreş yardımını kimler alabiliyor soruları hakkında bilgilendirme

Çalışan annelerin çocuklarını kreşe göndererebilmeleri için devlet destek vermektedir. Kreşlerin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olması gerekmekte ayrıca anaokuluna ve gündüz bakım evlerine çocuklarını gönderen ve sigortalı olarak çalışan ebeveynler bu destekten yararlanabilecektir.

Çalışan annelere verilen kreş yardımı 24 aylık bir süreyi kapsamaktadır.Ayrıca kreş parası alan annelere tek seferlik 650 tl kırtasiye yardımıda verilmektedir.

calisananneyekresdestegi.jpg

SGK Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?​

Çalışan anneleri rahatlatmak için yapılan çalışmalar üzerine verilecek olan kreş yardımı çocuk sahibi olan ailelere öncelikle dul ebeveynlere boşanan ve eşi ölen annelere ve geçim sıkıntısı yaşayan babalara yasa kapsamında kredi yardımı verilmektedir. Çocuk sahibi olan ebeveynin kreş yardımı alarak kafaları daha rahat bir şekilde işe gidebilecek. Çocukların ise 0/5 yaş aralığında olması kreş yardımı için geçerli yaş sınırlaması olarak yasa kapsamına alınmıştır. Anneler, e-Devlet sistemi üzerinden Kurumsal Çocuk Bakımı sayfasından başvurularını yapabilirler.

Çalışan annelere kreş parası şartları nelerdir?
  • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması zorunludur,
  • Annelerin yapmış oldukları başvurularda aldıkları maaşların asgari ücret yada asgari ücret altında olması,
  • Babaların yapacağı başvurularda ise aldıkları maaşların aile geçimine yetmeyecek kadar az olması,
  • Annelerin başvuruda bulunabilmesi için eşinin vefat etmiş yada eşinden ayrılmış olması gerekli,
Anne ve babası vefat etmiş kişilerin çocuklarına bakan kişilerin maddi durumlarının kötü olması durumunda başvuru yapabilmesi mümkündür. Ayrıca, bu yardım SGK tarafından pilot illerde verilmektedir. Destekten yararlanabilmek için; Ankara, Antalya, İstanbul, Bursa, Elazığ, İzmir ve Malatya illerinde ikametgah etmek gerekmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar

Benzer konular

Üst