Sarılık 9

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bebeğim Büyürken kategorisinde missmadame tarafından oluşturulan Sarılık 9 başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,176 kez görüntülenmiş, 46 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bebeğim Büyürken
Konu Başlığı Sarılık 9
Konbuyu başlatan missmadame
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Rukiye27

Kaçak 🤩

Kayıtlı Üye
rank
Benim bebeğimin doğduğunda 5 gün küvezde kaldı çıkardık ertesi gün tahlil için gittiğimizde 13 çıktı sarıldığı ve acil yatışımız yapıldı 2 gün mavi ışın aldık sarılık 6 ya düştü çıkışımız yapıldı ve hergün kontrollü şekilde kan alındı doktor bize kilo alımı çok iyi sütün yeterli uzamış sarılık var dedi 4 bucuk ay çektim hastaneye git gel yaptık sütümü vermeyi bırakmadım ama şimdiki aklım olsaydı hem şırınga ile mama verirdim hemde anne sütü bir haftada mamaya alışmıyor bebek inşallah sizinkide bir an önce iyi olur
Yenidogan sariligi evet aclikla alakali, ne kadar cok doyarsa o kadar cok çiş ile atar. Ama uzamis sarilik icin testler yapmalari gerekiyor, neden kaynaklandigini bulmalari icin. Bunun icin bircok sey sebep olabilir. Mesela benim cocugum da uzamis sarilik olmustu, sebebi b12 eksikligi idi. Bebekler ilk 3 ay b12 yi anne sutunden alirlar imis, benim ilk 1 hafta hiç sütüm olmadığı icin anne sutunden b12 alamadi ve uzamis sarilik oldu. Yaklasik 2 ay cektik bunu. Disaridan b12 takviyesi aldi cocugum ve anne sutuyle aldi. Mamayi kesinlikle doktoru onermedi, hatta ilk kontrolde kilo vermesine ragmen 2 gun sonraya randevu verdi o zamanki duruma gore bakacagiz demisti ve kesinlikle mama vermeyeceksin demisti. 2 gun sonra kilo almasina ragmen sariligi cok hafif dusmustu ama virgulden sonraki rakamlarda dusus olmustu sadece.

Kayra ve Ayra’nın Annesi

🔥 Kayra Ateş 🔥 💫 Ayra Nur 💫
Yönetici
Mod
Ayın Annesi
rank
O durumu ben araştırdım canım. Yeni makalelerde, yenidoğan bebeğin anne sütünün karaciğerde enzimlenemediği ama mamaların emzinlemebildiğini yazıyor. Sarılık hormonuda karaciğerden salındığı için mama daha kolay parçalandığı için mama verilmesini tavsiye ediyorlar. Ben mama vermedim su verdim her emzirme sonrasında o da faydalı oldu.
Aynen canım ama karaciğerde salınan sarılıkta normal sarılık değil ki hepatit oluyor. Buda bie hastalık yine olay uzamış sarılığa geliyoe yani. Sizin bahsettiğiniz yenidoğan sarılığı değil yeni doğan sarılığı annenin vucudunun ürettiği antikorlaeın bebeğim vücuduna geçince bebektekş kırmız kan hücresinin parçalanması ile oluyor buda hücre parçalandıkça kan seviyesinin değil billuribin seviyesinin artmasına neden oluyor.

Kaçak 🤩

Kayıtlı Üye
rank
Dediğiniz gibi olmuyor maalesef 13 gün boyunca her gün kan alındı kilo alımı iyiydi ama benim sütüme bağlı bir sarılık tı her gün hastaneye giderken bu günde acaba yatacakmıyız diyerek evden hazırlık yaparak gittim sonradan öğrendim ki oradaki hemşireleren bebeğime küvezdeyken mama verdikleri için sarılık çıkmamış ben emzirmeye başladığımda sarılık cıktı ve ben 1 saatte bir emziriyordum hergün bebeğimden kan alınıyordu akciğerleri gelişmediği için 5 gün küvezde kaldı demem şu ki bebek 1haftada o sarıldığı mama sayesinde atabiliyor şimdi tekrar hamileyim ve hastaneye doğum için giderken yanımda mama götüreceğim bu benim 4 gebeliğim herkesin düşüncesi kendine doğrudur yaşamadan bilinmiyor
İste uzamis sarilik sebebine gore tedavi ediliyor bacim. Allah sifa versin tum bebeklere

Kayra ve Ayra’nın Annesi

🔥 Kayra Ateş 🔥 💫 Ayra Nur 💫
Yönetici
Mod
Ayın Annesi
rank
Dediğiniz gibi olmuyor maalesef 13 gün boyunca her gün kan alındı kilo alımı iyiydi ama benim sütüme bağlı bir sarılık tı her gün hastaneye giderken bu günde acaba yatacakmıyız diyerek evden hazırlık yaparak gittim sonradan öğrendim ki oradaki hemşireleren bebeğime küvezdeyken mama verdikleri için sarılık çıkmamış ben emzirmeye başladığımda sarılık cıktı ve ben 1 saatte bir emziriyordum hergün bebeğimden kan alınıyordu akciğerleri gelişmediği için 5 gün küvezde kaldı demem şu ki bebek 1haftada o sarıldığı mama sayesinde atabiliyor şimdi tekrar hamileyim ve hastaneye doğum için giderken yanımda mama götüreceğim bu benim 4 gebeliğim herkesin düşüncesi kendine doğrudur yaşamadan bilinmiyor
Ben bizzat yaşadım hanımefendi zaten . Bende 3 ay çektim siz de diyorsunuz benim sütümden kaynaklıydı diye . Demek ki doktorunuz direk oladsk bakmış ki mama başlamış çocuğunuza bizde öyle değildi bizde sarılık nedeni tamamen anti cmv enfeksiyonu yüzünden di o 3 ayda. İki günde bir hastanedeydim ben anti cmv enfeksiyonun tedavisi de yoktu mesela doktor geçerse geçer diğer türlü tedavi yapamayız demişlerid şükür ki geçti. Rabim düşmanoma yaşatmasın. İnsanın ömründen ömür gidiyor ama anne sütünden kaynaklı olmayan sarılıklar için haşa diyorum mama bende önermiyorum anne sütü sarılığı varsa bu kişinin kendi tercihine kalmış zaten o çocuk o sarılığı anne sütü alsa dahi 6 ayda yok edecek ..
Mesajınız bir önceki mesaj ile otomatik birleştirildi

Yenidogan sariligi evet aclikla alakali, ne kadar cok doyarsa o kadar cok çiş ile atar. Ama uzamis sarilik icin testler yapmalari gerekiyor, neden kaynaklandigini bulmalari icin. Bunun icin bircok sey sebep olabilir. Mesela benim cocugum da uzamis sarilik olmustu, sebebi b12 eksikligi idi. Bebekler ilk 3 ay b12 yi anne sutunden alirlar imis, benim ilk 1 hafta hiç sütüm olmadığı icin anne sutunden b12 alamadi ve uzamis sarilik oldu. Yaklasik 2 ay cektik bunu. Disaridan b12 takviyesi aldi cocugum ve anne sutuyle aldi. Mamayi kesinlikle doktoru onermedi, hatta ilk kontrolde kilo vermesine ragmen 2 gun sonraya randevu verdi o zamanki duruma gore bakacagiz demisti ve kesinlikle mama vermeyeceksin demisti. 2 gun sonra kilo almasina ragmen sariligi cok hafif dusmustu ama virgulden sonraki rakamlarda dusus olmustu sadece.
Sonunda beni anlayan biri

Prens anneleri

Kayıtlı Üye
rank
Bazen gerçekten
İste uzamis sarilik sebebine gore tedavi ediliyor bacim. Allah sifa versin tum bebeklere
Amin kimse istemez bebeği rahatsız olsun sarılık hastalığı ileride kalıcı rahatsızlıklara sebeb verdiği için artık bilinçli bir anneyim insanın başına gelmeyince uzaktan davulun sesi hoş geliyor belki başka annelere mama doğru gelmiyor ama benim şuan ki doğrum bu doğumum da ne ben bu acıları çekeyim nede bebeğim çeksin inşallah

Naziko

Kayıtlı Üye
rank
Evet belki hurafe ama sarı giydirdim sarı batraniye örttüm yatağının altına sarı bileklik koydum. Emzirme sürem sadece yarım saat eksildi 2 saatte emziriyordum 1.5 saate düşürdüm. Birde sabahları d vitamini veriyorum 3 damla ardından biraz su içiriyorum. Bence bunların faydası oldu
Bol emizirmen Isa yarayo canim bol eminca bol idrarini yapiyo ondan sarilik cabuk cikiyo

Rukiye27

Kayıtlı Üye
rank
Kızlar bebeğimin 5. Gün kontrolune gittik biliyorsunuz geçrn hafta acil sezeryanla doğurdum. Sütüm gayet geliyor sap sarı bebeğimi 2 saatte bi emziriyorum ama bugun kontrolde sarılık değeri 9 çıktı doktor panik yaptı bizi. Yok mamayı hemen başlamıyormuşuz değeri çok yüksekmiş bebeğini memende tut hep emsin carşamba gel ona göre mamaya başlayalım dedi. Ya benim sütüm cok gelio zaten çok mu yüksek ben mama falan vermek istemiyorum kızıma
Canim benim oğlaninda sarılığı yüksekti yani düşmezse doktor içeriye alacaktı güney doğu Anadolu da işte üzüm sarımsak ipe takarlar bebeğin başına takarlar versayle birde ben sürekli pekmez şerbeti içtim ve bebeğimi sürekli emzirdim Allah'ım iziniyle iyi olacaktır başka doktora da görün istersen marka veriyor ki bazı dotorlsr anlaşmalı oluyor özel ilaçlar da

Tüm sayfalar yüklendi.

Son mesajlar