Su azliğ

Gebelik Takibim Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Derdim var kategorisinde Hilall@ tarafından oluşturulan Su azliğ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,480 kez görüntülenmiş, 40 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Derdim var
Konu Başlığı Su azliğ
Konbuyu başlatan Hilall@
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Hilall@

Hilall@

Kayıtlı Üye
rank

header.jpg
Hamilelikler/Rahim İçi Gelişme Geriliği
‘Rahim içi Gelişme Geriliği’ gebeliğin hiç de azımsanmayacak sıklıkta görülen bir komplikasyonudur ve bebekte çok çeşitli sorunlara ve hastalıklara yol açabilir. Gelişme geriliği olan bir gebeliğin, takibi ve yönetimi olduğu kadar, daha tanısı, sebepleri ve de tanı kriterleri konusunda bile varılabilmiş net bir fikir birliği yoktur.
Bir diğer önemli nokta da, bu bebeklerin küçük olmalarının, genetik büyüme potansiyellerinin o kadar olması nedeniyle yapısal olup olmamasinı ayırt edebilmektir. Yani bir bebeğin anne karnında, gebelik haftasına göre küçük ölçülmesinin iki nedeni olabilir Ya, bebek plasentadan tam beslenemiyordur ya da bebek zaten yapısal ve genetik olarak olabilecek en büyük boyutuna ulaşmıştır ve bu normal kilosudur. Mesela, minyon ve zayıf bir anneden doğacak olmak gibi… Yine normal kiloda doğan bir bebek, aslinda daha iri olacakken, plasental beslenmesinde sorun sebebiyle kendi büyüme potansiyeline ulaşamamış olabilir.
Rahimi%C3%A7i-Geli%C5%9Fme-Gerili%C4%9Fi.jpg
Anne karnındaki her bebeğin, büyüme potansiyeli aynı olmaz. Tıpkı, erişkinlerde olduğu gibi, Asyalı bir kadınla, Afrikalı bir kadından doğacak çocuk aynı vücut yapısı ve ağırlığında olmayacaktır. Yine aynı şekilde, 150 cm boyunda, 45 kilo ağırlığında bir kadınla, 75 kiloda olan bir kadının doğacak bebeklerinin de aynı kiloda olması pek olası değildir.
Doğum hekimliğinde, gebelik haftasına göre bebeğin anne karnında ağırlığının ne kadar olmasi gerektiğini değerlendirirken, çok sayıda gebe üzerinde yapılmış çalışmalara göre belirlenmiş ortalamaları kullanırız. Ultrason cihazlarına Türk ölçümlerine en yakın olan normal değerler yüklenmiş olup buna göre karar veririz. Normal değerler çok geniş aralıklarda olabileceği için, ortalamanın, 10 percentil dediğimiz değerin altını, haftasına göre küçük bebek olarak tanımlarız.
Rahimiçi Gelişme Geriliğinin çok sayida sebebi olabilse de tüm sebepler, bir sonucu doğurur, O da bebeğin plasentadan yeterli beslenememesidir.
Rahimi%C3%A7i-Geli%C5%9Fme-Gerili%C4%9Fi-02.jpg
Bu sebepler;
  • Annede kronik olarak damarsal sorunlara yol açabilen hastalık durumları (Diyabet, tansiyon, kalp hastaliklari gibi),
  • Sigara (3.5 kat artışa sebep olur.), alkol kullanımı
  • Annenin beslenmesi (kıtlık dönemlerindeki geriye dönük çalışmalar da büyüme geriliği izlenmişse de, beslenmesi iyi olmayan kadınlarda önemli bir risk artışı izlenmemiştir.)
  • Çoğul gebelikler
  • Gebelikte maruz kalınan bazı ilaçlar
  • Rahim içi enfeksiyonlar
  • Genetik ve doğumsal kusurlar
  • Plasenta ve göbek kordonu anormallikleri
Hersey normaldi 16.haftamda gece bas agrisiyla uyandim ve hipertansiyon vurdu plasentadan yetersiz besin oksijen gidiyormuş merak ettiğim konu bebeğini sağ salim kucağna alan varmı

Ebuşşş

Kayıtlı Üye
rank
Sonlandır diyorlar 10 tane doktora gittim
Genellikle gebelikte suyu az olunca havuç öneriyor doktorlar havuç suyu artırıyor ama 6 aylık olana kadar doktorlar neyi beklemiş onu anlayamadım Allah göstermesin canım gebelik zehirlenmesi yaşayabilirsin bunu fark edemeyedebilirsin

Hilall@

Kayıtlı Üye
rank
Genellikle gebelikte suyu az olunca havuç öneriyor doktorlar havuç suyu artırıyor ama 6 aylık olana kadar doktorlar neyi beklemiş onu anlayamadım Allah göstermesin canım gebelik zehirlenmesi yaşayabilirsin bunu fark
Mesajınız bir önceki mesaj ile otomatik birleştirildi

Genellikle gebelikte suyu az olunca havuç öneriyor doktorlar havuç suyu artırıyor ama 6 aylık olana kadar doktorlar neyi beklemiş onu anlayamadım Allah göstermesin canım gebelik zehirlenmesi yaşayabilirsin bunu fark edemeyedebilirsin
16.haftamdan itibaren sorunlar başladı zaten su azliğda yaklasık 1'aydan fazladır var ve gerileme 4 haftaya çıktı genetik yaptirdik sadece gelişim geriliğ cıktı

16.haftamdan itibaren sorunlar başladı zaten su azliğda yaklasık 1'aydan fazladır var ve gerileme 4 haftaya çıktı genetik yaptirdik sadece gelişim geriliğ cıktı
Çok geçmiş olsun canım inşallah bebeğin tez zamanda gelişir
Amiiin beyzacım amin Tek isteğim bu sağ salim kucağıma almak

Hilall@

Kayıtlı Üye
rank
Çok geçmiş olsun canım inşallah bebeğin tez zamanda gelişir

Havuç suyumu içmedim armut suyumu içmemdim yok banamısın demiyor bebeğın eşinde sorun diyorlar

Rabbim sağ salim kucağına almayı nasip etsin inşallah kuzum 🤲🏻 şuan kaç haftaliksin normalde
Şuan 25.haftalık olması gerekiyor

Rabbim sağ salim kucağına almayı nasip etsin inşallah kuzum 🤲🏻 şuan kaç haftaliksin normalde
Amin inşAllah🌺

Kayra ve Ayra’nın Annesi

🔥 Kayra Ateş 🔥 💫 Ayra Nur 💫
Yönetici
Mod
Ayın Annesi
rank

Havuç suyumu içmedim armut suyumu içmemdim yok banamısın demiyor bebeğın eşinde sorun diyorlar

Amin inşAllah🌺
Ama 21 de burda bir tane anne daha bu olayı yaşadı diye biliyorum hatta adı @Mucizebebekim olması lazımdı onunda aynı 4 haftalık bir süre gibi gelişim geriliği vardı bebeği sezeryanla aldılar kuveze koydular ama sonuç ne bilmiyorum

Hilall@

Kayıtlı Üye
rank
Ama 21 de burda bir tane anne daha bu olayı yaşadı diye biliyorum hatta adı @Mucizebebekim olması lazımdı onunda aynı 4 haftalık bir süre gibi gelişim geriliği vardı bebeği sezeryanla aldılar kuveze koydular ama sonuç ne bilmiyorum
Keşke bi gelse bi yazsa bana bu durumu yaşayan birisi bi cevap verse Öyle dardayımki bi cana kıyılmaz çaresiz kaldım

Tüm sayfalar yüklendi.